Morze Bałtyckie dla wielu Polaków jest tożsame z wypoczynkiem na piaszczystych plażach, relaksem na nadmorskich promenadach, rejsami do krajów skandynawskich czy zwiedzaniem starówek średniowiecznych miast nadmorskich.

Nic dziwnego, skoro jest to jedyne morze, do jakiego nasz kraj ma dostęp. Jakie ciekawostki na temat Bałtyku warto poznać? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

Mało znane fakty na temat Morza Bałtyckiego

Morze Bałtyckie powstało około 15 tysięcy lat temu wskutek topnienia lodowców, a to czyni je najmłodszym morzem na całym świecie. Jest również najpłytszym akwenem tego rodzaju, a jego głębokość to maksymalnie 459 metrów.

Po stronie polskiej na Morzu Bałtyckim znajdują się wyspy Uznam i Wolin, które są odwiedzane przez turystów z całego świata. Z danych, które posiadamy, wynika, że około dwudziestu razy w historii doszło do zamarznięcia Morza Bałtyckiego. Tafla lodu bywała wówczas na tyle gruba, że można by było bezpiecznie jeździć po niej na sankach.

Uśrednione zasolenie Bałtyku wynosi około 7 procent, a w związku z tym w jego głębinach żyją zarówno stworzenia słodkowodne, jak i słonowodne. Bałtyk należy do najbardziej zanieczyszczonych mórz na całym świecie, czego przyczyną jest zarówno niskie zasolenie, jak i zanieczyszczenie chemiczne z pobliskich fabryk.

W Bałtyku żyją rekiny, a mianowicie rekiny śledziowe, które są zupełnie niegroźne dla człowieka. Na dnie Bałtyku znajduje się około stu wraków statków. Niektóre z nich mają status pomników, a w związku z tym ich eksplorowanie przez nurków jest surowo zabronione. Największą wyspą na Morzu Bałtyckim jest Market, który należy do archipelagu Wysp Alandzkich.

Więcej ciekawostek na temat morza Bałtyckiego i nadmorskich atrakcji znajdziesz w serwisie: https://dabki24.pl/.