Spacery po terenie Sopotu mogą każdemu z nas dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. W ich trakcie możemy nacieszyć się widokiem nowoczesnych obiektów noclegowych oraz zabytkowych willi, które przypominają nam o długiej tradycji letniskowej tego miasta. Sopot może nas też oczarować jedną perełką architektury, która – ze względu na swój wygląd oraz wiek – zasługuje na szczególne wyróżnienie. Tą budowlą jest słynny Dwór Hiszpański – zabytek, który z pewnością warto umieścić w programie wycieczki po tym mieście. Dlaczego to miejsce cieszy się tak wielkim zainteresowaniem ze strony turystów?

Opis.

Dwór Hiszpański to nietypowa architektura oraz ciekawa historia. Gmach ten pamięta czasy, gdy do Sopotu przybywali bogaci mieszczanie z Gdańska, marzący o tym, by w kameralnym otoczeniu spędzić spokojne wczasy nad morzem. Dwór Hiszpański stanowi jedną z ważniejszych pamiątek z tych czasów. Co ciekawe – wzniesiony w XVII wieku, jest obecnie najstarszym zabytkiem, jakim może się pochwalić współczesny Sopot. Przez lata była to rezydencja letniskowa, z której korzystali przedstawiciele najważniejszych rodów gdańskich. W XIX wieku Dwór Hiszpański zaczął służyć jako siedziba poczty, później był szkołą dla chłopców oraz budynkiem mieszkalnym. Wyremontowany w ostatnich latach, znów służy turystom wędrującym po Sopocie – tym razem jako elegancka restauracja.

Dodatkowy zarys historyczny.

Ta zabytkowa rezydencja w Sopocie powstała w XVII wieku. Za jej pierwszego właściciela uważa się Jakuba Kleefelda, syna wpływowego, ówczesnego polityka – burmistrza miasta. Przez lata obiekt ten przechodził z rąk do rąk, trafiając do tak rozmaitych rodów i rodzin, jak Przebendowscy.