Władze Gdańska zamierzają wydać ponad 61 milionów złotych na zakup aż 18 w pełni elektrycznych autobusów. Na początku miesiąca doszło do oficjalnego rozstrzygnięcia przetargu, co oznacza, że wkrótce na Gdańskich ulicach pojawią się elektryczne autobusy. Wspomniany przetarg wygrała firma MAN – oprócz niej, swoją ofertę dla Gdańska złożyli również Mercedes i Solaris. Kluczowym aspektem, który zadecydował o rozstrzygnięciu, był przede wszystkim zasięg oraz pojemność zamontowanych w autobusie bateriach.

Kolejne taki zakup.

Zeszłego roku Gdańsk zakupił 3 elektryczne minibusy za kwotę niespełna 5 milionów złotych. Tegoroczny zakup jest jednak o wiele pokaźniejszy, widać również, że władze miasta dążą do stopniowego, lecz całkowitego, wyeliminowania autobusów spalinowych na rzecz elektryków. Firma MAN, która wygrała przetarg, ma 14 miesięcy na zrealizowanie złożonego zamówienia. Bardzo więc możliwe, że część z zakupionych autobusów elektrycznych pojawi się na ulicach Gdańska jeszcze w tym roku.

Nie tylko brak spalin, lecz także udogodnienia dla podróżnych.

Każdy z autobusów będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – a więc poruszających się na wózku, czy też niewidomych. Wszelkie oznaczenia i informacje będą również zapisywane w alfabecie Braille’a. W autobusie znajdziemy również ekrany informacyjne, nowoczesny system monitoringu, klimatyzacje czy wygodne, a jednocześnie niezwykle wytrzymałe fotele. Autobusy posiadać będą również specjalne systemy bezpieczeństwa, co bezpośrednio przełoży się nie tylko na bezpieczeństwo pasażerów, lecz także pieszych i pozostałych uczestników ruchu.