I jeżeli zdecydujemy się na zakup nowego telewizora, z pewnością, udając się do jakiegokolwiek sklepu, znajdziemy mnóstwo produktów, które nas za ciekawie. Jednak mimo tego, że staramy się odpowiednio wcześnie sprawdzić opinie na temat najróżniejszych modeli telewizorów, zdarza nam się trafić na sprzęt awaryjny.

I jeżeli zdecydujemy się na zakup nowego telewizora, z pewnością, udając się do jakiegokolwiek sklepu, znajdziemy mnóstwo produktów, które nas za ciekawie. Jednak mimo tego, że staramy się odpowiednio wcześnie sprawdzić opinie na temat najróżniejszych modeli telewizorów, zdarza nam się trafić na sprzęt awaryjny. Często również jest tak, że znajdujemy telewizory, które stanowią swoistym centrum rozrywki i miliony klientów inwestują w tego typu rozwiązania sprzętowe, a producenci dbają o to, by proponować coraz to nowsze rozwiązania swoim klientom. Mimo innowacji technologicznych jednak niekiedy zdarzają się sytuacje, kiedy telewizory bywają po prostu mocno awaryjny. Jak należy postąpić w takiej sytuacji? Czy naprawa TV jest jeszcze opłacalna? W naszym tekście zastanowimy się, jakie są najczęstsze awarie telewizorów i czy w ogóle możemy sobie z nimi poradzić.

Naprawa TV czy od razu inwestycja w nowe urządzenie?

Naprawa TV to ciągle dla wielu klientów temat mocno dyskusyjny, gdyż wychodzą oni z założenia, że są to działania zupełnie nieopłacalne. Oczywiście po części jest to prawda, ale wszystko zależy od usterki i stopnia uszkodzenia. Warto wspomnieć o tym, że producenci telewizorów oraz innych urządzeń elektronicznych celowo dopuszczają się planowego postarzania produktu. Oznacza to więc, że nawet najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne bywają często i szybko awaryjne. Zazwyczaj dochodzi do ich uszkodzeń tuż po zakończeniu okresu gwarancyjnego, co z pewnością zaobserwowaliśmy. Ponadto również przesada miniaturyzacja oraz tworzenie urządzeń elektrycznych, które zostały zbudowane z całych paneli, niejednokrotnie uniemożliwia ich naprawę lub generuje ogromne koszty. Ponadto bardzo często spotykamy się również z tym, że brakuje odpowiednich części zamiennych, co również jest celowym działaniem ze strony producenta. Jednak warto mieć świadomość tego, że dobry i sprawdzony serwis elektroniczny może pomóc nam ocenić, czy naprawa TV jest zasadna, czy być może od razu powinniśmy zainwestować w nowe urządzenie.

Popularne usterki telewizorów, czyli co psuje się najczęściej

Jeżeli mielibyśmy wymienić najczęstsze usterki telewizorów, z pewnością na pierwszym miejscu należałoby umiejscowić uszkodzone piksele. Problem ten dotyczy głównie długoletnich użytkowników telewizorów LCD. Aktualnie sprawa ta pojawia się tylko i wyłącznie również w przypadku starszych modeli, ale niekiedy i w nowszych rozwiązaniach możemy spotkać się z takim problemem. Jeżeli zauważymy niedziałający pixel w postaci czarnej plamki, który na ogół widoczny jest z bliska, to będzie właśnie tzw. martwy piksel. Niektórzy podają, że samodzielnie możemy poradzić sobie z tego typu usterką poprzez naciskanie obszaru na ekranie itd. Jednak skuteczność tych działań może być różna, a tym samym możemy także doprowadzić do większych uszkodzeń. Jeżeli urządzenie jest jeszcze objęte okresem gwarancyjnym, warto skorzystać z pomocy takiego serwisu. Również w sytuacji, kiedy gwarancja się skończyła, możemy znaleźć serwis pogwarancyjny, dla którego naprawa TV nie będzie stanowiła większego problemu.

Częstą usterką telewizorów jest także awaria podświetlenia za zwyczajna różowy kolor albo może pojawić się także moje gadanie. Taka usterka bezpośrednio związana jest z lampą ccfl, stosowanej do podświetlenia matrycy. Mają one określoną żywotność, ale na ich prawidłowe działanie składa się również wiele innych czynników. Nie warto podejmować samodzielnych działań, związanych z naprawą, gdyż możemy doprowadzić do jeszcze większej usterki. Niewątpliwie przydatna będzie pomoc fachowców.

Oczywiście należy tutaj również wymienić samoczynne wyłączanie się i włączanie telewizora. Tego typu działania bywają mocno irytujące, szczególnie wtedy, gdy nie znamy przyczyny. W takiej sytuacji powinniśmy natychmiast oddać nasz telewizor do serwisu, by zwiększyć również pewność, że naprawa TV będzie owocna. Naturalnie za sprawą tego typu działań mogą stać różne przyczyny. Wpływ na takie zachowanie będzie miała temperaturę, zbyt dużą wilgotność, odbiorniki zakłócające pracę naszego urządzenia itd.

Bardzo często obserwujemy także na naszym sprzęcie różnorodne linie i szumy, a także rozmazany obraz. Niekiedy również przyczyną mogą być tutaj inne urządzenia zakłócające pracę naszego sprzętu, ale sprawa może dotyczy także nie właściwie podpiętego kabla, czy jego awarii. Również możemy spodziewać się tego, że także nieprawidłowo działają złącza. Oczywiście wina może leżeć także po stronie dostawcy sygnału, co także należy sprawdzić, spróbować wyeliminować przyczynę. Jeżeli wykluczymy wszystkie te czynniki, a problem będzie się utrzymywał, konieczna będzie pomoc profesjonalistów.

Podsumowanie 

W sytuacjach, kiedy nasz telewizor spotyka się z awarią, bardzo często wychodzimy z błędnego założenia, że naprawa TV w ogóle nieopłacalne. Oczywiście istnieją takie sytuacje, że działania naprawcze mogą przekroczyć koszt naszego telewizora, aczkolwiek zawsze warto to sprawdzić, korzystając z pomocy profesjonalistów.