Znajomość języka ma ogromne znaczenie w przypadku dłuższego pobytu w kraju. Bez tego trudno poznawać nowych ludzi czy otrzymać lepszą ofertę pracy. Co więcej, bariera językowa może obniżać komfort życia i utrudniać załatwianie bieżących spraw. W takim razie  jak szybko i skutecznie nauczyć się polskiego? Jakie kroki podjąć? I dlaczego to właśnie kurs dla cudzoziemców jest najlepszym rozwiązaniem?

Polska rzeczywistość – dlaczego język jest potrzebny?

Emigracja do Polski wymaga podstawowej znajomości języka. Wprawdzie w większych miastach bez problemu można porozumieć się po angielsku, na przykład w restauracjach, kawiarniach czy barach. Do kina również można wybrać się na film po angielsku (z polskimi napisami). 

Znalezienie pracy czy rozmowa z sąsiadami może już jednak okazać się problemem. Tak samo jak poznawanie przyjaciół, zrozumienie lekarza lub załatwienie spraw w urzędzie.  

Zupełnie inaczej będzie, gdy cudzoziemiec nauczy się języka. Zyskuje wtedy komfort psychiczny, czuje się w Polsce lepiej i mniej obco. Może budować tu swoje życie, założyć rodzinę, studiować i poznać przyjaciół. Właśnie dlatego każdy, kto planuje stały pobyt w Polsce, powinien znać język.

Jakich błędów unikać podczas nauki języka?

Nauka języka to trudny proces. Szczególnie gdy cudzoziemiec próbuje to zrobić na własną rękę. Wiele informacji znajdzie w podręcznikach. Ale książki nie nauczą go potocznego języka, który przyda się w życiu codziennym. Trudna gramatyka i wymowa też może zniechęcać. Co więcej – bez regularności i wyznaczonego czasu na naukę nie da się czynić postępów. 

Warto więc od początku zadbać o dobre podstawy – regularność, właściwy sposób nauki i ćwiczenie nie tylko czytania i pisania, ale też mówienia i słuchania. Najlepszym rozwiązaniem będzie tu kurs. 

Jaki kurs języka polskiego będzie najlepszy?

Kurs językowy jest skuteczny tylko przy odpowiednim planie nauki i doświadczonym nauczycielu. Dlatego warto wybrać mądrze. Ofert jest wiele, ale nie każda z nich przyniesie równie dobre efekty. 

Najlepiej sięgać po propozycje od osób z dużym doświadczeniem – np. po kursy od Akademickiego Centrum Języka Polskiego UG – https://polski.ug.edu.pl. W ofercie znajduje się 5 różnych kursów zróżnicowanych pod kątem stopnia zaawansowania, długości trwania zajęć i intensywności nauki. 

Podczas kursów od Akademickiego Centrum Języków Obcych kursanci pokonują barierę językową. Uczą się mówić, pisać, słuchać i korzystać z języka na co dzień. Poznają też polską kulturę i historię, a także innych cudzoziemców, którzy też podjęli naukę. Kurs zorganizowano tak, by zdobytą wiedzę cudzoziemcy jak najszybciej mogli wykorzystać w życiu codziennym. Dzięki temu naprawdę szybko widzą efekty i czują motywację, by uczyć się dalej.  Nie ma na co czekać, warto zapisać się na zajęcia już dziś!