Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował alerty hydrologicznego drugiego stopnia, które obowiązywać będą nad częścią wybrzeża morze Bałtyckiego od Elbląga aż do Słupska. Prognozowane są możliwe sztormy i burze o wysokim natężeniu. W zalewie Szczecińskim także obowiązuje alert hydrologiczny drugiego stopnia – przewiduje się znaczący wzrost poziomu wody.

Ostrzeżenia obowiązywać będą do niedzieli.

Wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżenia obowiązywać do niedzieli 17 lipca. Najgorszej sytuacji pod względem pogody spodziewać się mogą mieszkańcy województwa Podlaskiego, dla którego wydany został alert najwyższego, a więc trzeciego stopnia. W większości zbiorników dojść może do znaczącego wzrostu poziomu wody powyżej stanu uznawanego za ostrzegawczy. Również i w przypadku Podlasia alert ten obowiązywać będzie do niedzieli do godzin porannych. Znaczna część całego kraju objęta jest również ostrzeżeniem związanym z suszą hydrologiczną – mowa tu o takich województwach, jak warmińsko – mazurskie, opolskie, mazowieckie, śląskie, wielkopolskie czy lubuskie.

Należy zachować bezpieczeństwo.

Pogoda nad polskim morzem nie zmienia się w sposób tak dynamiczny, jak ma to miejsce w przypadku gór. Nie oznacza to jednak, że nie należy zachować czujności i zdrowego rozsądku. Ignorowanie wydanych przez IMGW alertów hydrologicznych jest nie tylko nierozsądne, lecz także skrajnie niebezpieczne. Ratownicy przypominają o licznych przypadkach osób, które wykazały się takim zachowaniem, a którym – następnie – konieczne było udzielenie pomocy.