To jedna z najsłynniejszych świątyń na terenie Gdańska. Kościół św. Brygidy odegrał ważną rolę w najnowszych dziejach tego miasta, nic więc dziwnego, że stał się jednym z ważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po Trójmieście. Co warto wiedzieć na jego temat?

Najważniejsze informacje o kościele św. Brygidy


Ta świątynia to jedno z najważniejszych miejsc, jakimi może się pochwalić współczesny Gdańsk. Dlaczego? Bo ten kościół, cieszący się od 1992 roku godnością bazyliki, odegrał ważną rolę w czasach „Solidarności”. Wiadomo, że jest to jednocześnie obiekt mogący się pochwalić długą i ciekawą historią. Co wiemy na jego temat? Wiadomo, że w miejscu zajmowanym obecnie przez bazylikę, już w początkach XIV wieku istniała kaplica, którą opiekowały się pokutnice z zakonu św. Marii Magdaleny. To właśnie tu – w przerwie w drodze z Rzymu do szwedzkiego miasta Vadsena – wystawiono na widok publiczny zwłoki św. Brygidy. Z wydarzeniem tym miało się wiązać wiele cudownych zdarzeń, nic więc dziwnego, że niewielki kościółek stał się miejscem coraz ważniejszym dla wiernych z Gdańska. Efekt? Już pod koniec XIV wieku miejsce niewielkiej kaplicy zajął kościół, przy którym powstał klasztor prowadzony według reguły św. Brygidy. Poważne zniszczenia, jakim uległ kościół w czasie II wojny światowej, miały ogromny wpływ na jego dalsze losy. Dopiero w latach 70. XX wieku świątynia ta wróciła w ręce katolików, stając się jednocześnie miejscem niezwykle ważnym dla działaczy miejscowej opozycji. To tu gromadzili się zwykli działacze „Solidarności”, to tu działał prałat Henryk Jankowski (będący jednocześnie proboszczem tutejszej parafii). Warto też pamiętać, że kościelna plebania była miejscem wielu tajnych spotkań oraz miejscem, w którym działacze opozycji podjęli wiele ważnych decyzji.

Z wizytą w kościele św. Brygidy


Dziś kościół św. Brygidy to miejsce niezwykle ważne i dla miłośników polskiej historii, i dla tych, którzy w trakcie wycieczki po Gdańsku chcą się zapoznać z jego cennymi zabytkami. A świątynia ta bez wątpienia zalicza się do najważniejszych atrakcji Trójmiasta. Co można tutaj zobaczyć? Mroczne, trzynawowe wnętrze, nowoczesne wyposażenie oraz dzieła sztuki o symbolicznym wręcz charakterze – oto czynniki, dzięki którym wizyta w tym kościele staje się ciekawym doświadczeniem dla każdego zwiedzającego. Z pewnością warto tu zwrócić uwagę na pomnik księdza Jerzego Popiełuszki oraz na pochodzący z XVII wieku obraz, który przedstawia „Apoteozę św. Brygidy”. Zabytkowe epitafia oraz kompozycja ścienna przedstawiająca „Złożenie do Grobu”, będąca dziełem z XVIII wieku – oto kolejne elementy kościelnego wnętrza, które z pewnością zasługują na uwagę.

Wizyta w kościele św. Brygidy to ważne przeżycie dla miłośników polskiej historii – szczególnie tej najnowszej. Miejsce to może się jednocześnie pochwalić i ciekawym wyposażeniem, i interesującą architekturą, warto tu zatem w czasie wycieczki po Gdańsku zajrzeć – przynajmniej na chwilę.