To jeden z ciekawszych zabytków architektury sakralnej, jakimi może nas oczarować Gdańsk. Kto w czasie wycieczki po tym mieście zajrzy do kościoła św. Mikołaja, ten z pewnością nie będzie żałować. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku? Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas wizyty w tym miejscu? Co warto wiedzieć na temat zabytku, z którym tak mocno wiąże się tradycja słynnego Jarmarku Dominikańskiego?

Kościół św. Mikołaja – wiadomości ogólne


Kościół ten jest jedną z ciekawszych budowli, z jakimi można się spotkać w trakcie spaceru po ulicy Świętojańskiej. Gotycka bryła skutecznie przyciąga uwagę, podobnie jak historia tej świątyni. Warto podkreślić, iż jest to jedna z nielicznych budowli na terenie Gdańska, której wyposażenie zdołało przetrwać wojnę. Nic więc dziwnego, że tak chętnie zaglądają tu miłośnicy architektury, historii oraz sztuki. Ten zabytek ma przecież ogromną wartość oraz wyjątkowy charakter.

Kościół św. Mikołaja i jego dzieje


Co wiemy na temat przeszłości tego kościoła? Wiadomo, że jego dzieje sięgają XII stulecia. Już wtedy kościół ten poświęcony był św. Mikołajowi – patronowi żeglarzy, którzy w dawnym Gdańsku odgrywali rolę bardzo ważną. W początkach XIII stulecia opiekę nad tym kościołem zaczęli sprawować dominikanie, sprowadzeni do Gdańska z odległego Krakowa. To właśnie zakonnicy ci zastąpili drewniany kościółek murowaną świątynią, obok której wyrosły zabudowania klasztorne. Dzisiejszy wygląd tej budowli jest zasługą prac z przełomu XIV i XV wieku. W ich trakcie kościół zyskał wygląd, z powodu którego bardziej kojarzony jest z obiektem o charakterze obronnym, niż budowlą pełniącą funkcje sakralne. A co można zobaczyć w zabytkowych murach tej świątyni?

Kościelne skarby – raj dla miłośników sztuki sakralnej


Dla osób zafascynowanych sztuką sakralną, wizyta we wnętrzu kościoła św. Mikołaja z pewnością stanie się wyjątkowym doświadczeniem. Na brak cennych zabytków nie można tu narzekać, a znajdujące się tu ołtarze i obrazy mają ogromną wartość. Turyści zgodnie twierdza, iż wnętrze tego kościoła śmiało można zaliczyć do grona najpiękniejszych w całym mieście. Na co warto tu zwrócić szczególną uwagę? Uwagę przyciąga kaplica z chrzcielnicą z początków XVIII wieku, intryguje też XVII-wieczny obraz, na którym przedstawiono „Wizję św. Róży z Limy”. Ołtarz z grupą Opłakiwania, obraz ukazujący scenę przekazania świątyni dominikanom – oto kolejne dzieła sztuki, którym warto się tu uważniej przyjrzeć. Obojętnie nie można też przejść obok ołtarza głównego. To wyjątkowe dzieło pochodzi z końca XVII wieku. Utrzymany w stylu holenderskiego renesansu ołtarz ma aż 5 kondygnacji. Wykonany z różnych gatunków drewna, bogato złocony, może się pochwalić m. in. cennym obrazem patrona kościoła – św. Mikołaja. W pobliżu prezbiterium znajduje się również słynny obraz Matki Boskiej Zwycięskiej. Pochodzi on z XIV wieku, a do Gdańska trafił z odległej Rusi Halickiej. Dzieło to, ze względu na liczne łaski i cuda, do dziś otoczone jest wielką czcią. W świątyni tej wspaniale prezentują się również stalle z XVI wieku, które do dziś intrygują gotyckimi siedziskami.

Kościół św. Mikołaja to jeden z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej na terenie Gdańska. Kto w czasie wycieczki po tym mieście będzie chciał ujrzeć piękne wnętrza oraz wyjątkową kolekcję dzieł sztuki, ten koniecznie powinien odwiedzić to miejsce.