Sezon wakacyjny w pełni, a najpopularniejsze – pod względem turystycznym – miejsca i atrakcje są wręcz oblegane przez tłumy. Wysokie temperatury sprawiają, że chętniej gościmy nad jeziorami i kąpieliskami, które zapewniają wręcz idealną okazję do zrelaksowania się i chwilowej ochłody przed skwarem lejącym się z nieba. Jak to jednak bywa – nawet najidealniejsze, wakacyjne plany mogą zostać pokrzyżowane przez nieoczekiwane i zwyczajnie losowe zdarzenia. Tak było w przypadku plażowiczów, którzy pragnęli wypocząć nad kąpieliskiem w Stogach. Było to jednak niemożliwe, bowiem w wodzie odkryto groźną dla ludzkiego zdrowia bakterię.

Tym razem nie chodzi o sinice.

Wysokie temperatury sprzyjają rozkwitowi sinic, przez co – w ostatnim czasie – musiały zostać liczne kąpieliska nad całym Bałtykiem. Sinice jednak znikają samoistnie, toteż po pewnym czasie turyści i plażowicze mogli korzystać z dobrodziejstw tychże zbiorników wodnych. Niestety, kąpielisko w Stogach również zostało zamknięte, lecz tym razem nie była to sprawka sinic. W wodzie – po przebadaniu próbek – odkryto groźną bakterię, jaką jest Escherichia coli, a więc pałeczka okrężnicy. Kąpielisko pozostaje zamknięte do soboty 2 lipca.

Pałeczka okrężnicy.

Scherichia coli, czy też pałeczka okrężnicy, to bakteria, która naturalnie występuje we florze jelitowej zarówno ludzi, jak i zwierząt. Niektóre jej odmiany i gatunki są jednak przyczyną licznych dolegliwości. Zakażeni najczęściej odczuwają objawy związane z układem żołądkowo – jelitowym, oddechowym. W większości przypadków bakteria ta nie zagraża życiu człowieka, jednak jej objawy mogą być dosyć dotkliwe.